Javorovy Vrh - czeska strona BeskidówKraj:  Czechy
Region/ Miejscowość: Beskid Śląsko Morawski/Tyra
Data: 21-22.01.2017

Notatnik: 

  Javorovy Vrh (Jaworowy Wierch) to nie tyle co szczyt górski, ale bardziej ośrodek wypoczynkowy ze schroniskiem z 1985 r. na wysokości 946 m npm. Sam szczyt oddalony jest od Małego Jaworowego o jakieś 1,5km i liczy sobie 1032m npm, a zwie się Wielki Jaworowy. Górka z charakterystyczną wieżą dobrze widoczna jest z drogi krajowej E75 kierunek  Mosty u Jablunkova. 
Javorovy vrh to dobre miejsce dla narciarzy biegowych i amatorów wędrówek górskich oraz paralotniarzy. 
  Przyjechaliśmy dosyć późno, by wchodzić pieszo, dlatego zdecydowaliśmy się na wjazd oldschool'ową, jednoosobową kolejką liniową z Oldrzychowic (Oldřichovice). Do samego schroniska trzeba podreptać jakieś  500m stokiem narciarskim. Schronisko klimatyczne ze świetnym widokiem na Trzyniec, słowackie Tatry  i Beskid Śląski- wyraźnie widać Czantorię. 
  Żeby nie było, że tylko przyjechaliśmy tu się wyspać i napić czeskiego piwa to w niedzielę po smacznym śniadaniu ruszyliśmy na krótki trekking na szczyt Wielkiego Jaworowego, który nieco nas rozczarował bo widoków zero praktycznie - tylko las, dlatego większą przerwę zrobiliśmy znów pod schroniskiem, gdzie dzieciaki miały czas na zabawy w śniegu.

Zdjęcia:


Trasa/Mapka: wjazd kolejką, zejście zielonym szlakiem


Linki/Adresy: 
http://www.javorovy-vrch.eu/
FB: https://www.facebook.com/JavorovyVrch/

Komentarze

  1. Według mnie dzisiaj najbardziej ważna w motoryzacji jest ekonomiczność danego pojazdu. Producenci prześcigają się w nowinkach technologicznych często zapominająć o redukcji spalania auta, a potem celowo fałszują wyniki spalania. Przykładem dość głośnym był w ostatnich latach Volkswagen. Pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak się wjeżdża jednoosobową kolejką z dzieckiem?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty