Południowe Morawy- śladami rodu Liechtenstein


Nie jednokrotnie pisaliśmy już o Południowych Morawach, ale będąc tam raz- chce się powracać. Jest tam jeszcze tyle do zobaczenia i przede wszystkim do posmakowania. Tym razem wybraliśmy się pod koniec sierpnia kiedy to na półkach sklepowych, przydrożnych zajazdach czy też w gospodach króluje Burčák (burczak). Po  raz kolejny wybraliśmy też rowery jako nasz główny środek lokomocyjny i był to strzał w dziesiątkę, bo tak mogliśmy spokojnie podziwiać spuściznę rodu Liechtenstein.

Na początek trochę o Liechtensteinach, którzy przez ponad 600 lat panowali na Morawach i Austrii. Dynastia ta panuje po dziś dzień  i jak łatwo się domyślić rządzą oni Księstwem Liechtenstein. Jednak do 1939 członkowie rodu przebywali głównie we Wiedniu oraz morawskich Valticach, jednak po drugiej wojnie światowej ich majątek został znacjonalizowanych przez Czechosłowację, zanim jednak to nastąpiło powstał piękny zespół pałacowo-parkowy Lednice-Valtice, który dziś wpisany jest na listę UNESCO. I właśnie ten obszar pomiędzy dwoma miastami Lednice a Valtice zwiedziliśmy na dwóch kółkach, ponieważ na terenie kompleksu wkomponowano wiele romantycznych budowli, które są oddalone od  siebie czasami i o kila kilometrów. Nasz rowerowy trip podzieliliśmy na dwa dni cały czas podążając śladami Liechtenstein'ów. Przez dwa dni pedałowania udało nam się sporo zobaczyć jak neogotycki zamek w Lednicy wraz z ogrodem francuskim, gdzie znajduje się ponad  60 m Minaret, okazały barokowy pałac w Valtice, który był siedzibą rodu Liechtenstein, a podczas naszego pobytu akurat obywały się festiwal "Wino bez granic." Im dalej w las tym jest ciekawiej, bo jedziesz sobie spokojnie rowerem, a tutaj wyrasta przed tobą na łące, w środku lasu czy też nad stawem kolejna potężna budowla jak Świątynia Apolla,  Świątynia Diany zwana inaczej Rendezvous, która raczej przypomina łuk triumfalny niżeli pałacyk myśliwski, dalej Kapliczka św. Huberta, wystawiona na część patrona myśliwych i strzelców, Świątynia Trzech Gracji z posagiem Artemidy, Ateny i Afrodyty, ogromny Pałacyk Myśliwski Pohansko w stylu empire oraz wydawałoby się opuszczone gospodarstwo Nový dvůr, w którym niegdyś mieściły się stajnie, spichlerz oraz pomieszczenia mieszkalne dla służby. Ponadto zbaczając z trasy po spuściznach rodu Liechtenstein dojechaliśmy do Mikulova, które zawsze wydawało mi się mało ciekawym miastem tranzytowym, a okazało się bardzo ciekawym miasteczkiem z odbudowanym po wojnie zamkiem oraz bardzo pięknym ryneczkiem. Wjechaliśmy na wzgórze Palavy gdzie uprawiane są winorośle, które przybyły tutaj wraz legionami rzymskimi cesarza Marka Aureliusza. Droga z Mikulova do Pavlova do łatwych nie należy i swoje trzeba się nadeptać, ale widoki warte każdego zmęczenia. Co prawda brakło nam już sił by wdrapać się do charakterystycznych  ruiny gotyckiego zamku Děvičky, ale coś trzeba sobie zostawić na kolejny raz. Zbaczając nieco z okolicy Palavy zahaczyliśmy też o zamek oraz zamkowy piwowar w Brzecławiu (Breclav). W ciągu dwóch dni wykręciliśmy  razem  z naszymi znajomymi prawie 100 km po przepięknych morawskich terenach, a dwie przyczepki rowerowe nadal wzbudzały zainteresowanie.

Na koniec chciała bym jeszcze napisać parę słów o wspomnianym na wstępie Burčáku. Jest to częściowo sfermentowany moszcz z winogron, czyli można powiedzieć, że to pierwsza faza wina. I jest on głównie produkowany na terenie Czech, Słowacji oraz Austrii. Według czeskiej ustawy o winiarstwie dopuszcza się jego sprzedaż w okresie od 01.08. do 30.11. Smak burczaka od mdłego słodkiego do lekko kwaskowaty różni się tak jak wino u każdego producenta, a nawet kiedy postoi chwilę w domu to smak się jego zmienia gdyż wino to cały czas pracuje. Jest lekko musujące, dokładnie nie wiadomo ile ma procent alkoholu, ale oscyluje w granicach 4-6%, posiada witaminy i dobrze wpływa na perystaltykę jelit, jednak trzeba z nim uważać by nie przedobrzyć ze spożyciem, bo może zakończyć się to sensacjami żołądkowymi.

Nocleg:
Autokemping Apollo w Lednice 

komu w drogę...,  Lednice
Świątynia Apolla, Lednice
gospodarstwo Nový dvůr, Południowe Morawy
ekipa w komplecie, Boří les - Południowe Morawy
detal Kapliczki św. Huberta, Boří les - Południowe Morawy
Kapliczka św. Huberta, Boří les - Południowe Morawy
Świątynia Diany (Rendezvous)Valtice - Południowe Morawy
pośród wymarłych alejek do Valtice - Południowe Morawy
stolica wina- Valtice, Południowe Morawy
Zamek Valtice - Południowe Morawy
wejście do parku zamkowego, Valtice - Południowe Morawy
Zamek Valtice - Południowe Morawy
dziedziniec zamkowy, Valtice - Południowe Morawy
Zamek Valtice - Południowe Morawy
boczne wejście do Zamku Valtice - Południowe Morawy\
prace na winnicach, Południowe Morawy
wzdłuż stawu Nesyt do Mikulova, Południowe Morawy
sklep czyli piwnica, Sedlec - Południowe Morawy
zaprawa przed wzgórzami Palavy, Na Mušlově- Południowe Morawy
Rynek w Mikulovie, Południowe Morawy
w tle Święty Pagórek, Mikulov- Południowe Morawy
Mikulov- Południowe Morawy
Zamek Mikulov - Południowe Morawy
Mikulov- Południowe Morawy
Palava, Południowe Morawy\
winorośl gdzie oczy sięgają, Palava - Południowe Morawy
po żniwach na Palavie, Południowe Morawy
soczyste winogrona, Południowe Morawy
Palava Południowe Morawy
Palava Południowe Morawy
ruiny zamku Děvičky,Palava Południowe Morawy
winnice, Palava - Południowe Morawy
Pavlov, Południowe Morawy
Pavlov, Południowe Morawy
Winnica nad piwniczką, Bulhary -Południowe Morawy
Bulhary -Południowe Morawy
zasłużony odpoczynek po 60 km, Lednice - Południowe Morawy
przyczepka dla dwóch,, Lednice -Południowe Morawy
Zamek Lednice, Południowe Morawy
Zamek Lednice, Południowe Morawy
sesja ślubna w parku zamkowym. Lednice - Południowe Morawy
Zamek Lednice, Południowe Morawy

komu burczak?,  Południowe Morawy
rzeka Dyja, Południowe Morawy
Zamek w Brzecławiu, Południowe Morawy
Zamek w Brzecławiu, Południowe Morawy
zamkowy browar Brzecław, Południowe Morawy
wzdłuż rzeki Dyja, Brzecław - Południowe Morawy
pałacyk myśliwski Pohansko, Południowe Morawy
pałacyk myśliwski Pohansko, Południowe Morawy
Południowe Morawy
Dzień drugi i 33 km trasa po Południowych Morawach: Lednice- Breclav
Dzień pierwszy i 60 km trasa po Południowych Morawach: Lednice-Valtice-Mikulov-Pavlov-Bulhary

Komentarze

Popularne posty