Jak Jura to tylko Żarki


Jura Krakowsko- Częstochowska najbardziej kojarzyła nam się zawsze z zamkami, szczególnie z Ogrodzieńcem, chociaż jeszcze sami tam nie zawitaliśmy.  Na Jurze nie tylko można podziwiać zamki czy uprawiać wspinaczkę, ale jest tu też mnóstwo tras rowerowych, dlatego już dzisiaj wiemy, że tu wrócimy na naszych dwukołowych rumakach i z vozikiem. Kiedy dowiedzieliśmy się, że podczas study tour po śląskim odwiedzimy Żarki to oboje z Tomkiem zastanawialiśmy się, czemu akurat odwiedzimy to małe miasteczko.

Wszystko stało się jasne kiedy poznaliśmy Panią Kasię Kulińską-Pluta z Urzędu Miasta i Gminy Żarki, która oprowadzała nas po najprawdziwszym sobotnim targu miejskim. Teren jarmarku jest ogromny tak, że pomieści  ok. 500 wystawców. Można tutaj zaopatrzyć się dosłownie we wszystko począwszy od żywca (żywego inwentarzu domowego), przez żywność, wyposażenie kuchni, przez ubrania aż po meble do domu. Ciekawostką jest, że targ znajduje się na terenie gdzie stoją słynne żareckie stodoły. Nie wiecie o czym mowa?? W związku z tym, że na przełomie wieków (XIX/XX) nie było miejsca w mieścinie Żarki by gospodarze mogli stawiać stodoły w obrębie swoich gospodarstw wpadli na pomysł by po za miastem zbudować stodoły. Kiedyś owe stodoły służyły do składowania zbiorów, a dziś nie dość, że znajdują się już w samym mieście, a nie po za, to są częściowo wykorzystywane jako lokum dla kupców. Najważniejszym produktem jaki możemy zakupić na targowisku w Żarkach to słynny chleb z gryki zwany tatarczuchem. Chleb ten jest inny niż dotąd jedliśmy, ma on bardzo słodkawy smak i najlepszy w Żarkach robi pani Jadwiga Plesińska.

klimatyczne domki, Żarki
niebiesko, Żarki
komu siana??, Targ miejski Żarki
nie tylko mąka do kupienia, Targ miejski Żarki
Pani Kasia częstuje nas słodkim tatarczuchem, Targ miejski Żarki
najsłynniejszy chleb gryczany, Targ miejski Żarki

Pani Jadwiga Plesińska i jej tatarczuch, Targ miejski Żarki
kolorowo, Targ miejski Żarki
kaczuszki, kurki itp, Targ miejski Żarki
a co powiecie na króliki prosto z bagażnika?Targ miejski Żarki
Żarecki jarmark to nie jedyna atrakcja tej miejscowości. Tak naprawdę targ ten był bardziej atrakcją dla nas niżeli dla dzieci. To teraz podpowiemy Wam co ciekawego znajdziemy w Żarkach dla dzieci:

W sierpniu tego roku (2015) w prawie stuletnim młynie otworzono w Żarkach fantastyczne, interaktywne muzeum, które każdemu małemu i dużemu przypadnie do gustu. Podczas wizyty w Starym Młynie dowiemy się jakie rzemiosła dominowały w Żarkach, będziemy mogli sami  spróbować swych sił w różnych pracach jak np. zmielić pszenicę za pomocą żarna, bo to muzeum jest inne. Nie znajdziemy tutaj odgradzających od eksponatów taśm, ale tutaj można wszędzie zajrzeć, podotykać i posprawdzać, a interaktywna oprawa całości fascynowała nie tylko dorosłych, bo dzieciaki uważnie słuchały np. rozmowy bochenków chleba w piecu. Duża pochwała należy się również dla przewodników muzeum, którzy podczas prelekcji  brali pod uwagę wiek dzieciaków i opowiadali tak by je przede wszystkim zainteresować.

STARY MŁYN Muzeum Dawnych Rzemiosł, Żarki

zanim poznamy tajemnicze maszyny, krótkie wprowadzenie- historyjka,
 STARY MŁYN Muzeum Dawnych Rzemiosł, Żarki
wszystkiego można podotykać, STARY MŁYN Muzeum Dawnych Rzemiosł, Żarki
zboża, STARY MŁYN Muzeum Dawnych Rzemiosł, Żarki
ależ to ciężka praca, STARY MŁYN Muzeum Dawnych Rzemiosł, Żarki
gadające bochenki, STARY MŁYN Muzeum Dawnych Rzemiosł, Żarki
misterne maszyny, STARY MŁYN Muzeum Dawnych Rzemiosł, Żarki

Malwina testuje, STARY MŁYN Muzeum Dawnych Rzemiosł, Żarki

STARY MŁYN Muzeum Dawnych Rzemiosł, Żarki

Raj dla dzieci!!!! Dlatego, że w Hokus Pokuss sami mogą zrobić własnego lizaka i podpatrywać jak z sypkiego cukru powstają słodkie, kolorowe cudeńka na patyczku czy śliczne cukiereczki. Lokal jest przystosowany z myślą o dzieciakach, ale również dorośli będą mieli frajdę i kiedy dziecko twoje podpatruje jak powstają lizaki lub sam je robi, ty możesz odpocząć sobie przy smacznej kawie podjadając słodkości.

Hokus Pokuss, Żarki
ręcznie robione lizaki o różnych smakach, Hokus Pokuss, Żarki
słodycze lek na wszystko, Hokus Pokuss, Żarki
zaraz powstaną nasze lizaki, Hokus Pokuss, Żarki
Edi skręca swojego lizaka, Hokus Pokuss, Żarki
Kalinie smak porzeczkowy przypadł do gustu, Hokus Pokuss, Żarki
tyle słodyczy, Hokus Pokuss, Żarki
3. Etnojura
Wchodzimy do niepozornego domu, na którego niebieskich drzwiach wisi wianeczek zrobiony z wikliny i kawałków brzozy, mijamy kolorowe strome schody i jesteśmy na miejscu w Etnojurze. W tym klimatycznym miejscu mamy możliwość spróbowania swych sił w wikliniarstwie, filcowaniu czy tworzeniu zwierzaków ze najzwyklejszego siana. Kiedy nasze dzieci tworzyły wiklinowe serducha my dorośli mogliśmy spróbować swoich sił w robieniu wianków z wikliny co z pozoru wydaje się łatwizną. Świetna zabawa.

Etnojura, Żarki
ręcznie robiony wianek, Etnojura, Żarki
prawie że sam zrobiłem, Etnojura, Żarki
pracują i dorośli, Etnojura, Żarki
z tego powstaną zwierzaczki, Etnojura, Żarki
i znów pracujemy, Etnojura, Żarki
każdy zadowolony, Etnojura, Żarki
Jeśli nadal macie mało atrakcji jak na jeden dzień to polecamy udać się na wyprawę w głąb natury. Chodzi mi tutaj o niebanalną jazdę po jurajskich bezdrożach w starych militarnych gazikach. Samochodami wywieźli nas na pobliską formację skalną, z której roztaczał się piękny widok na Jurę oraz pobliskie Żarki. Dzieci mogły się troszeczkę powspinać  i był czas dla "fotoreporterów" oraz opowiadania o historii. Stamtąd podążyliśmy w kierunku żareckich stodół, gdzie już nie było śladu po porannym jarmarku. Dalej jechaliśmy na stary żydowski cmentarz, na którym znajduje się ok. 900 macew. Dla dzieci jazda trzęsącymi się na wertepach samochodami terenowymi bez dachu, pasów i fotelików było ogromną frajdą. Jazdy "Gazikiem przez Jurę" oferuje Przystań Lesniów, gdzie też mieliśmy okazje nocować i się stołować.

Gazikiem przez Jurę, Żarki

komu w drogę.....Gazikiem przez Jurę, Żarki
żareckie bezdroża, Gazikiem prze Jurę, Żarki
podziwiamy widoki, Gazikiem przez Jurę, Żarki
mała wspinaczka, Gazikiem przez Jurę, Żarki
pomiędzy stodołami, Gazikiem przez Jurę, Żarki
zrobić zdjęcie w trzęsącym gaziku praktycznie nie możliwe, Gazikiem przez Jurę, Żarki
Stary cmentarz żydowski, Żarki
Przystań Leśniów, Żarki
O Żarkach - od strony turystycznej znajdziecie dużo informacji tutaj : http://www.turystykazarki.pl/

Study-Tour zorganizowała Śląska Organizacja Turystyczna (na FB SLASKIE.travel) a towarzyszyli nam:  8stóp, Kasai oraz Wszędobylscy

Komentarze

Popularne posty