Beskidy - nie tylko góry


Beskidy znamy dobrze od strony tej górzystej. Często wybieramy się tutaj pochodzić po górach, bo mamy blisko by wyskoczyć nawet na jednodniowe wycieczki. Powędrować po Beskidach jeździliśmy już zanim pojawił się Edward, a teraz kontynuujemy nasze łażenie  razem z nim oraz przy okazji zlotów organizowanych przez Góry z Dzieckiem, o których niejednokrotnie już pisaliśmy. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie każdy lubi łazić po górkach mniejszych i większych, a ludzie jadą do Wisły, Szczyrku, Ustronia itp by tylko pooddychać górskim powietrzem czy na górkę wjechać kolejką czy też nawet samochodem. Dla wszystkich tych (i nie tylko) chcemy dziś przedstawić jakie atrakcje poza szlakiem możemy spotkać w Beskidach, a zwłaszcza w okolicy Bielska Białej i Ustronia.
A. SFR i Bielsko- Biała.

To właśnie w Bielsku-Białej narodził się "Bolek i Lolek" czy "Reksio", a dokładnie ulubieńcy miliona dzieciaków na całym świecie powstali w SFR. Za tajemniczym skrótem SFR kryje się Studio Filmów Rysunkowych, gdzie do dzisiaj produkowane są bajki. Kiedyś by powstał 10 minutowy odcinek przygód naszych idoli z dzieciństwa trzeba było aż 9 miesięcy! Teraz komputery  ułatwiają nie jedno. Jednak ciekawie było dowiedzieć się jak to z pomysłu na kolejną przygodę Reksia przez przełożenie tego na papier, a później na klisze filmowe rodzi się kolejna kreskówka. My akurat kombinowaliśmy nad stworzeniem bajki animowanej o piesku, którego Edi ochrzcił "Siusiek". Dzieciaki czynnie brały udział w całym wykładzie i żadne ani chwili nie marudziło, że się nudzi. Po 2 godzinach, które bardzo szybko nam zleciały w SFR ruszyliśmy w miasto w poszukiwaniu pomników Bolka i Lolka oraz Reksia, dzięki temu mieliśmy okazję również zwiedzić nieco samo Bielsko. A kto z was wie z czego jeszcze Bielsko słynie?? A no racja z Malucha- uściślając z produkcji słynnego i niegdyś bardzo pożądanego przez każdego Polaka - Fiata 126p. Przy ul.Cieszyńskiej nr 3 mieści się Maluch Cafe nietypowa kawiarnia- muzeum, gdzie nie tylko wypijemy smaczną kawę w połówce "malucha",  ale możemy też poczytać instrukcje konserwacji Fiata 126 p czy pooglądać ciekawe eksponaty związane z tym kultowym pojazdem na czterech kołach.

Witamy w SFR, Bielsko-Biała

Zaczynamy przygodę z powstaniem bajek, SFR, Bielsko-Biała

dzieciaki wsłuchane, SFR, Bielsko-Biała

"Bolek i Lolek" scenopis, SFR, Bielsko-Biała

tylko ostrożnie,SFR, Bielsko-Biała

widać, że się nie nudzą ;), SFR, Bielsko-Biała

podgląd na kliszy, SFR, Bielsko-Biała

gra świateł, SFR, Bielsko-Biała

kolorowe akcesoria, SFR, Bielsko-Biała

teraźniejszość- komputerowa, SFR, Bielsko-Biała

Ekipa study tour :)  SFR, Bielsko-Biała

Zamek Sułkowskich, Bielsko-Biała

Stary rynek, Bielsko-Biała

co tam w środku???, Bielsko-Biała

Pomnik Reksia , Bielsko-Biała

pomiędzy budynkami CH SFERA pomnik Bolka i Lolka, Bielsko-Biała

z tymi kolegami obowiązkowo foto, Bielsko-Biała

Maluch Cafe, Bielsko-Biała

Maluch Cafe, Bielsko-Biała

B. Chlebowa Chata

Pamiętam dobrze jak myszkując po gospodarstwie dziadków znajdowałam dziwaczne przedmioty i urządzenia. Zachwycałam się nimi. Dziadkowie i rodzice zapytani o ich zastosowanie krótko tłumaczyli do czego służą. Dziś owe dawne przedmioty albo wylądowały na złomie, albo mają całkiem inne zastosowanie głównie dekoracyjne. Co innego zrobili właściciele Chlebowej Chaty w Górkach Małych, gdzie  przedmioty używane przez naszych dziadków i pradziadków nadal spełniają swoje role i przez to też pokazuje się teraz nam i naszym dzieciakom jak to żyło się  na wsi 50-100 lat temu i jakie to życie ciężkie wtedy było. Prowadzący w prosty i zrozumiały dla dzieciaków sposób przybliżają nam jak wyglądała "produkcja" chleba, masła czy też skąd bierze się miód.  W wielkiej szopie za chatą ukryte zaś są skarby, które ułatwiały życie na roli, tutaj dowiadujemy się jaki nakład pracy i jakie urządzenia służyły by z ziarna zboża powstała mąka. Punktem kulminacyjnym całej prelekcji było pieczenie podpłomyków w wielkim kaflowym piecu ogrzewanym drzewem, które później zjedliśmy z masłem czy smalcem popijając kawą zbożową. A jaki smaczny chleb tam pieką....niebo w gębie- proponujemy byście przekonali się sami. Edi jak to Edi za dużo nie jada, ale  samo pieczenie podpłomyków robiło mu taką frajdę, że nie nadążaliśmy z Tomkiem z ich jedzeniem.

Chlebowa Chata, Górki Małe

Beskidzka Izba, Chlebowa Chata, Górki Małe

to się Kochajmy, Chlebowa Chata, Górki Małe

"a masło to z czego??"Chlebowa Chata, Górki Małe

kąpiel jak 100 lat temu, Chlebowa Chata, Górki Małe

ugniatanie chleba, Chlebowa Chata, Górki Małe

podpłomyk do pieca gotowy, Chlebowa Chata, Górki Małe

podpłomyk vs piec, Chlebowa Chata, Górki Małe

i Ed znów w żywiole, Chlebowa Chata, Górki Małe

po jedzeniu lekcja życia, Chlebowa Chata, Górki Małe

Chlebowa Chata, Górki Małe
woda prosto ze studni smakuje najlepiej, Chlebowa Chata, Górki Małe
C. Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”

Niedaleko Chlebowej Chaty w Górkach Wielkich  znajdziemy Schronisko Koss oraz odnowiony Dwór Kossaków, w którym mieści się Centrum Kultury i Sztuki. Pani  Anna Fenby Taylor - wnuczka słynnej pisarki Zofia Kossak-Szczuckej z pasją opowiadała nam dzieje teraźniejszego schroniska oraz historie związane z rodzinną Kossaków oraz pięknym dworem. 

Schronisko Koss, Górki Wielkie

Murale w Centrum Kultury i Sztuki "Dworek Kossaków", Górki Wielkie

Centrum Kultury i Sztuki "Dworek Kossaków", Górki Wielkie

Przyjazne dzieciom Centrum Kultury i Sztuki "Dworek Kossaków", Górki Wielkie

Centrum Kultury i Sztuki "Dworek Kossaków", Górki Wielkie

oto i słynny Kasperek, Centrum Kultury i Sztuki "Dworek Kossaków", Górki Wielkie

Kasai i ATEtrips z Anną Fenby Taylor, Centrum Kultury i Sztuki "Dworek Kossaków", Górki Wielkie


Jakoś tak nie dowierzałam widząc w programie, że będziemy zwiedzać Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej, przecież chwileczkę Jaworze to miejscowość w Beskidach, niedaleko Bielska Białej, a tu takie muzeum. Faktycznie przy ul.  Wapienickiej 10 na terenie Gimnazjum Nr 1 im. gen. Stanisława Maczka w Jaworzu w nowoczesnym budynku  znajduje się otwarte w sierpniu 2014r. owe muzeum. Większość eksponatów, które znajdują się w muzeum należały do Bosmana Erwina Pasterny, który przekazał swoje zdobycze z różnych morskich wypraw na rzecz szkoły, do której niegdyś uczęszczał. Oprócz spreparowanych morskich zwierząt i muszelek, można podziwiać rybki słodkowodne w dwóch akwariach lub wskoczyć do wielkiej łodzi i poczuć się jak na morzu.

Jedyne takie w Jaworzu

Rozgwiazdy itp., Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu

Akwaria w Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu

Ahoj przygodo!, Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu

nasza 1 minuta w Pytanie na Śniadanie-TVP2, Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu
,
E.+F.  Leśny Park Niespodzianek i Równica

Ustroń kojarzy nam się bardziej z bazą wypadową góry, pijalnią wody źródlanej, miejscem gdzie starsi przyjeżdżają na kuracje zdrowotne czy też z charakterystycznymi stożkowymi hotelami. Co w takim bądź razie może być interesującego w Ustroniu? Na pewno znajdziemy jakiś plac zabaw czy też ostatnio modne sale zabaw dla najmłodszych, ale przecież to mamy w praktycznie każdym mieście. Jednak w Ustroniu znajdziemy coś znacznie ciekawszego niż tylko plac zabaw. Znajdziemy tutaj Leśny Park Niespodzianek gdzie dzieci spacerując po ogromnym obszarze nie tylko mogą podziwiać jelenie, szopy czy żubry, ale również zaopatrując się w specjalną karmę możemy wolno biegające jeleniowate i kózki karmić. Frajda nie do opisania. To jednak nie wszystko. W parku codziennie odbywają się pokazy ptaków drapieżnych oraz sów. My akurat byliśmy na pokazie lotów ptaków drapieżnych i bardzo nam się podobało kiedy ptaki majestatycznie szybowały tuż nad naszymi głowami. Momentami trzeba było się nawet schylać, by ptak nie zahaczył o nas. Jednak jest też w parku jedna rzecz, która nam nie przypadła do gustu i jest to Alejka Bajkowa- w kilkunastu drewnianych domkach umieszczone są lalki, które po przyciśnięciu włącznika zaczynają się ruszać, słychać muzykę i lektor opowiada bajkę. Całość tak szczerze mówiąc wygląda upiornie nieco. Pomimo tego Leśny Park Niespodzianek warto odwiedzić. Przy okazji wizyty w parku możemy wybrać się na Równicę - piechotą bądź samochodem (jedynie 3 km) i z pięknym widokiem na Beskidy zjeść posiłek czy poszaleć na torze saneczkowym w Górskim Parku.

Żubry nie tylko w Pszczynie, Leśny Park Niespodzianek, Ustroń

Kalina z 8stóp karmi, Leśny Park Niespodzianek, Ustroń

Malwina z Kasai karmi, Leśny Park Niespodzianek, Ustroń

to i Edi z ATEtrips karmi, Leśny Park Niespodzianek, Ustroń

dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły...Leśny Park Niespodzianek, Ustroń

Pokaz w Skolarnii, Leśny Park Niespodzianek, Ustroń

Bielik w locie, Leśny Park Niespodzianek, Ustroń

uwaga lecę, Leśny Park Niespodzianek, Ustroń


Study-Tour zorganizowała Śląska Organizacja Turystyczna (na FB SLASKIE.travel) a towarzyszyli nam:  8stóp, Kasai oraz Wszędobylscy

Komentarze

Popularne posty