Magiczne Val d'Orcia


Większość słynnych zdjęć krajobrazowych Toskanii pochodzi z Val di Orcia. Dolina rzeki Orcia ze względu na przepiękny i praktycznie nie zmieniony od wieków pejzaż została w całości wpisana w 2004 na listę UNESCO. Znajdziemy ją na południe od Sieny. Krajobraz tej doliny charakteryzuje się licznymi polami uprawnymi, winnicami, sadami oliwnymi oraz średniowiecznym miasteczkami i rozsianymi na wzgórzach samotnymi posiadłościami. Na objazd tej części Toskanii
poświęciliśmy w sumie dwa dni, polując na słynne zdjęcia. Każde z odwiedzonych przez nas miasteczek sprawiał, że z naszych ust padały same „och i ach…jak tu pięknie”. Zaprezentujemy po krótce miasta, mieścinki i inne ciekawe miejsca, które zwiedziliśmy, ale jeszcze nie zostały przez nas opisane we wcześniejszych postach.

w oddali Pienza

Val d'Orcia


San Quirico di Orcia do tego miasteczka mamy pewien sentyment, bo to właśnie tutaj spędziliśmy nasze pierwsze toskańskie wakacje mieszkając w jednej z średniowiecznych wież, przekształconych na mieszkanie z malutkim ogródkiem, w którym wieczorami rozkoszowaliśmy się darami toskańskiej ziemi i oglądali filmy na komputerze. Miasto, a zwłaszcza stara jego część, jak to w zwyczaju w Toskanii bywa otoczona jest murami, które pierwotnie pochodzą z 1256 r. Ruch samochodowy oczywiście bardzo znikomy, a główne życie mieszkańców toczy się na niewielkim placu Piazza Dell Liberta, gdzie znajduje się kościół Santa Maria di Vitaleta, a obok Porta Nuova znajduje się renesansowy ogród Horti Leonini. Spacerując główną ulicą Via Dante Alighieri mijamy kilka restauracji i sklepów z pamiątkami, dochodzimy do Piazza Chigi gdzie znajduje się piękny romańska kolegiata dei Santi Quirico e Giulitta z XII-XVII w. oraz Palazzo Chigi. San Quirico nie jest zbyt duże, dlatego, warto po prostu pospacerować w labiryncie uliczek i po murach obronnych, kończąc spacer na głównym placyku w barze, w którym przesiadują mieszkańcy i sączyć razem z nimi Aperol Spritz.

La Biscondola

mieszkalna wieża

Via Dante Alighieri


Santa Maria di Vitaleta

Kolegiata dei Santi Quirico e Giulitta

wejście do ogrodu

ogród Horti Leonini.

Porta Nuova

San Quirico d'Orcia

San Quirico d'Orcia

Cappella di Vitaleta – najbardziej fotografowany obiekt w Val d’Orcia znajduje się na trasie z San Quirico do Pienzy. Dojazd do niej jest nieco utrudniony, bo po porostu trzeba liczyć na szczęście lub mieć wydrukowaną drogę z GoogleMaps i licząc kolejne boczne uliczki trafić w tą właściwą. Zresztą teren, na którym stoi jest prywatny i samochód należy pozostawić przed bramą, a dalej udać się na piechotę. Na temat samej kapliczki mało, co można znaleźć w Internecie tylko tyle, że prawdopodobnie pochodzi z 1590 roku i jest pod ochroną UNESCO. Wejść do samej kapliczki się nie da (przynajmniej my nie umieliśmy), a z zewnątrz jest nieco zaniedbana. Jednak jakby nie było to symbol Toskanii, dlatego spokojnie można pstryknąć swoją własną pocztówkę z drogi.

widok z drogi

zbliżenie

 Capella do Vitaleta

Bagno Vignoni- to naprawdę maleńka mieścina, a w sumie raczej wioska, która słynie z tego, że zamiast typowego rynku ma basen termalny z wodą o stałej temperaturze ok. 52stC, zawierającą siarczany. W basenie niestety nie można się wykąpać czy też pomoczyć stopy, ale już parę metrów od rynku znajdują się Parco dei Mulini - pozostałości po średniowiecznym młynie gdzie spływa właśnie cieplutka woda w dół do baseników, w których można kąpać się za darmo. Aby się do nich dostać trzeba albo piechotą lub samochodem zjechać poniżej miasteczka i skręcić w prawo. Ludzi tam zazwyczaj jest mało i z łatwością można zaparkować samochód. Parco dei Mulini zostało w 1999 roku wykopane i oddane do zwiedzania.

ryneczek 

termalny basen 

klimatyczny bar

Parco dei Mulini

widok z Parco dei Mulini

darmowe SPA

siarkowe wody termalne 

Ed testuje czy ciepłe

chwila relaksu

Bagno Vignoni

Bagno Vignoni

Monticchiello. Niedaleko Pienzy znajduje się mała, senna wioska z paroma drogami na krzyż, jest to właśnie Monticchiello. By zwiedzić to miasteczko wystarczy nawet 30 minut, maksymalnie godzina.  Jest ono otoczone resztkami murów obronnych, z których rozpościera się piękny widok. Aby wejść do miasteczka przechodzimy przez Porta Sant'Agata, z dwoma wieżami obronnymi, na których widać emblemat Sieny. Nieśpieszny spacer wśród kamiennych domów i placów doprowadza nas w końcu do kościoła Santissime Leonardo e Cristoforo, pochodzący z drugiej połowy XIII wieku. Atrakcją, jaką można zobaczyć w Monticchiello jest również wieża mieszkalna, niestety jest ona własnością prywatną. Można było by powiedzieć, że to tyle, ale jest jeszcze małe coś, co czynni miasteczko słynnym, a raczej coś, co znajduje się w niedalekim sąsiedztwie. Jest to słynna serpentyna- kolejny pocztówkowy widok z Toskanii.  Serpentyna koło Monticchiello to część alternatywnej, okrężnej drogi z Pienzy do Montepulciano.


Porta Sant'Agata

widok z murów obronnych

zielono mi

zaułki Monticchiello

pan kot 

Monticchiello

sprawdzamy każdy zakamarek


Monticchiello

testujemy murki

kościoła Santissime Leonardo e Cristoforo

Monticchiello

Monticchiello

pocztówkowa serpentyna

Jadąc od Montepulciano, przez Pienzę, San Quirico do Chianciano Terme co chwilę mówiłam do Tomka by się zatrzymał, bo znów muszę zrobić zdjęcie, tyle tu pięknych pejzaży. Obojętnie, w której porze roku tutaj jesteś zawsze zachwyca piękna Val d’Orcia. Kiedy zamykam to widzę te zielone pagórkowate tereny, stare, powykrzywiane drzewa oliwne, wielkie kamienne posiadłości, niebieskie niebo, a gdzieś w środku my na kocyku z lampką wina…..Majówko wróć.

Val d'Orcia

Boski znak?

Komentarze

  1. Niesamowite! :) Dawid/odkrywacswiat.pl :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty