Malownicze Hallstatt

Kojarzycie fotografię urokliwego miasteczka nad jeziorem i z górami w tle? Takie zdjęcie wyskakuje  kiedy w wyszukiwarce grafiki w Google wpiszemy "AUSTRIA". 
Hallstatt, from http://tajikembassy.at/_ph/4/21350352.jpg
To właśnie powyższa fotografia  przedstawia małe, malownicze miasteczko Hallstatt- mające około 800 mieszkańców, położone w regionie Salzkammergut u podnóża gór Dachstein.
Do Hallstatt pojechaliśmy, bo dwóch naszych współpodróżujących bardzo chciało zobaczyć miejscowość i porobić sobie zdjęć. Faktycznie miasteczko śliczne, ale nie nadające się na dłuższy pobyt, raczej można wstąpić i zwiedzić je przejeżdżając.
Tak właśnie też zrobiliśmy- pomimo, że dość duży kawałek zboczyliśmy z trasy i nadłożyliśmy kilometrów. Jednakże warto było dla takich widoków zaa okna samochodu. Droga prowadząca z Hallstatt do Mayrhofen przez Zell am See, Bischofshofen i przełęcz Gerlos okazała się bardzo malownicza, w sumie nie po darmo zaznaczona została na mapie jako "droga z pięknymi widokami". Szczególnie zostanie nam w pamięci odcinek trasy wijący się serpentynami na przełęcz Gerlos z wodospadem Krimmler w tle- wjeżdża się w sumie na 1 630 m npm. (opłata 8 Euro samochód osobowy).
Ale wracając do Hallstatt. Tomek stwierdził, że każdy chce zobaczyć to miasto z powodu, jednego z dobrej strony zrobionego zdjęcia. I poniekąd ma w tym dużo racji, bo zwiedzających ludzi jest tam masa i co za tym idzie jest problem z dobrym miejscem parkingowym. Chyba przez 15 min krążyliśmy po małym parkingu aż się jakieś wolne miejsce trafiło. 
Hallstatt oprócz deptaka z mnóstwem restauracji i sklepów z pamiątkami oferuje jeszcze możliwość zwiedzania kopalni soli i popływania po Hallstätter See.

Przełęcz Gerlos
Przełęcz GerlosKomentarze

Popularne posty