do Austrii ?!?!

Austria większości najczęściej kojarzy się z zimą i nartami lub też z wyjazdem do pracy. Nam po tego rocznych wakacjach letnich Austria kojarzyć będzie się z dzwoniącymi krowami na "Almie" (łąką górską), Buttermilch (maślanką) i zapierającymi dech w piersiach widokami.
Penken
Krowy na Penken
Schlegeisspeicher
Hallstatt

Pomysł na letni wyjazd do tegoż ciekawego państwa zrodził nam się już w zimie po kolejnym już spędzonym tam tygodniu na szusowaniu w styczniu 2013:

"Ciekawa jestem jak tutaj wygląda wszystko latem"- powiedziałam do Tomka-"może tegoroczne wakacje spędzimy właśnie tutaj w Mayrhofen?"
"Czemuż nie"- odpowiedział Tomek.
Penken
Penken
Mayrhofen
Umzug w Schwendau
Mayrhofen
Penken
Penken
Alpy zillertalskie
Alpy zillertalskie
Alpy zillertalskie
Schrofenberg
Dolina rzeki Ziller daje mnóstwo możliwości by spędzić ciekawie i aktywnie letnie wakacje. Można tutaj nie tylko powędrować po górach, ale również Pojeździć na rowerach trekkingowych i mountain bike,polatać na paralotniach, powspinać się po skałkach, popluskać w basenach itp czy nawet zwiedzić mleczarnię i planetarium.
My głównie wykorzystaliśmy możliwość zwiedzania Zillertalskich Alp poprzez wędrówkę i na rowerach Pogoda nam w sumie dobrze dopisała, bo jedynie 2 dni były stosunkowo deszczowe, ale i tak wykorzystaliśmy je maksymalnie jak się dało. Wyjeżdżając lub wchodząc na prawei 2000m npm temperatura zmieniała się diametralnie np. w centrum Mayrhofen było przyjemne 22stC a na Penken już tylko 10-12SstC. Jakie było zaskoczenie ludzi wjeżdżających na Penken w gondolach w japonkach i krótkich spodenkach. Bezcenne. Sami też popełniliśmy podstawowy błąd. Wybierając się na pieszą wędrówkę pod lodowcem Hintertux patrzyliśmy jedynie na temperaturę, a miało być chłodno 1-12stC, ale za to słonecznie. Faktycznie było trochę chłodno z rana, ale za to bardzo słonecznie, tak że nas spaliło na twarzy i rękach, a nawet dłonie po raz pierwszy w życiu piekły. Po prostu zapomnieliśmy o sile słońca na ponad 2000m npm i nie nalłożliśmy kremu przeciwsłonecznego na odkryte partie ciała.
Alpy Zillertalskie
Schlegeisspeicher
Schlegeisspeicher
Schlegeisspeicher
Wangelspitze
Basen w Mayrhofen
Basen w Mayrhofen
Paralotniarze na Penken
Paralotniarze nad Alpami
Rowerowo z widokiem na Zillertal
Zawsze myśleliśmy, że urlop zimowy to spędza się w górach na nartach, a w letni to koniecznie nad morze. Jednakże wybierając Austrię na wakacje przekonaliśmy się, że aby spędzić aktywnie czas do tego opalić się na "murzyna" nie koniecznie potrzebne jest morze a wędrówki górskie wspaniałe są nie tylko jesienią w Polsce.

Kilka informacji:

Mieszkanie-   wybraliśmy prywatną kwaterę niedaleko centrum Mayrhofen w miejscowości Burgstall i za 4 osoby dorosłe z dzieckiem zapłaciliśmy 792 Euro za 8 dni. Cena obejmowała świetnie wyposażone mieszkanie, wypożyczenie rowerów, dostęp do Wi-Fi,  łóżeczko dla Edusia i możliwość skorzystania z ogrodu pełnego zabawek, wolny wstęp na baseny i Brötchenservice-dodatkowo płatne codziennie świeże bułki pod drzwiami. Więcej pod: http://www.hof-neuhaus.at/Zillertal Activcard- 6 dniowa karta za 55,20 Euro upoważniająca do codziennie do wjazdu i zjazdu jedną z 11 kolejek linowych do wyboru, wstęp wolny na wszystkie 6 odkryte baseny w dolinie i 3-godzinny wstęp na basen zamkniętego w Mayrhofen, bezpłatne korzystanie z transportu publicznego w regionie i inne atrakcje. Więcej pod: http://www.zillertal.at/de/sommer/bergsommer/zillertal-activcard/

Erlebnis Sennerei- czyli idziemy zwiedzać mleczarnię. W Mayrhofen można udać się na  30-40 minutowy spacer z po mleczarni, gdzie możemy zobaczy i dowiedzieć się jak robione są sery,masło czy też jogurty tylko i wyłącznie z Heumilch czyli mleka krów wypasanych na łąkach a zimą karmionych sianem. A po spacerze po degustować produktów w restauracji mleczarni. Zwiedzanie z degustacją 11,90 Euro. Szczerze kiedy nam przynieśli talerz serów i przepyszny chleb do degustacji pomyślałam sobie tylko tyle, jednakże jakiż błędny okazał się mój początkowy osąd, bo prawdę mówiąc jedna porcja tego sera na 2 osoby też by wystarczyła.Więcej pod:  http://www.sennerei-zillertal.at/index.php?id=69

Jedzenie- austriackie restauracje serwują najczęściej dosyć obfite,spore i sycące dania. Polecamy koniecznie wypróbować Tiroler Gröstl- czyli danie składające się z resztek tego co nam zostało w lodówce- bazą są smażone ziemniaki, mięso (pod różną postacią) i sadzone jajko do tego koniecznie Weizen Bier.  

Napoje- dla dzieci i nie tylko oferowana jest wszędzie świeżą Buttermilch-maślanka i Frischmilch-świeże mleko i to obojętnie czy jesteś akurat w restauracji w mieście czy w schronisku górskim . Dla dorosłych +18lat  polecamy spróbować domowego Obstler'a. Jest to poprostu wódka owocowa, którą pędzą praktycznie wszyscy w Zillertal czy to legalnie czy też nie. Orientacyjnie litrowa butelka Obstler'a zakupiona u gospodarza kosztuje 16 Euro- oczywiście należy poprzedzić zakup degustacją - nie kupujcie kota w worku.


Komentarze

Popularne posty