a śnieg gdzie? wędrówka z Penken na Wangelspitze

Pierwsze co nas zaskoczyło wjeżdżając gondolą z centrum Mayrhofen na Penken (2095m npm) to brak śniegu. No oczywiście, że o tej porze roku nie ma śniegu na stokach, no chyba że na lodowcu, ale do tego Penken się nie zalicza. Zawsze tutaj byliśmy zimą i teraz nie dowierzamy jak zmienny jest krajobraz. Zamiast dobrze przygotowanych tras narciarskich witają nas rozległe ogrodzone łąki, dźwięk dzwonków i głośne "muuuuuuuuuu". Kiedy wjeżdżamy ponownie Edi już po wyjściu z gondoli,jeszcze nie widząc krów robił "muuuuuuu". Krowy na Alm (górskie łąki) zawożone są wiosną na ciężarówkach i tak sobie przez całe lato skubią zieloną górską trawkę, a kiedy poczują, że czas na dojenie, same udają się do chlewa. Później pod koniec września krowy dosłownie schodzą z gór. W Austrii nazywa się to zjawisko Almabtrieb, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "spęd z górskich łąk". Krowy specjalnie na to"święto" przyozdabiane są koronami uplecionymi z kwiatów, a w miasteczkach odbywają się festyny.
Z Penken można udać się na wiele wędrówek górskich lub po prostu wjechać pospacerować  poszczycie i udać się do jednej z licznych tutaj "Hütte" na cosik do picia i zjedzenia. W chłodne dni świetnie sprawdza się Jagatee, czyli pyszna, bardzo rozgrzewająca herbatka z "prądem"- mieszanką rumu i likieru ziołowego. Co ciekawe praktycznie każda "Hütte" na Penken ma placyk zabaw dla dzieci i nie tylko jak widać na zdjęciach poniżej.


W ogóle to zauważyliśmy, że turystyka piesza w Austrii najczęściej uprawiana jest przez osoby starsze i dlatego wchodząc na Wangelspitze (2420 m npm) po drodze mijaliśmy kolejne wycieczki emerytów. Uważamy, że to świetnie kiedy zamiast siedzieć w czterech kąta i narzekać na życie osoby starsze mobilizują się i uprawiają jakiś sport. Największą furorę wśród mijanych osób robił oczywiście Edi przytulony w nosidle do moich pleców. Na szczycie Wangelspitze dzielnie podchodził do ludzi i mówił "cześć", nawet udało mu się dostać ciasteczko od pań siedzących pod Krzyżem. Normlanie w sezonie zimowym na szczyt Wangelspitze kursuje duża gondola mieszcząca 150 osób,teraz jednak odpoczywała w stacji a my dreptaliśmy pod i z góry na Penkenalm. 
  


Komentarze

Popularne posty